Aracın Motor Numarası Nasıl Değiştirilir ?

Komple motor değişimleri,   ileride sübap kayması,  basınç kaybı,  aşırı yakıt tüketimi gibi sorunların yaşanmaması için işin uzmanı olan profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Öncelikle araca yetkili mühendis tarafından bir proje çizilir ve araç muayenesinde tek yetkili kuruluş  olan  TÜVTÜRK  istasyonunda  proje  ile  birlikte  araç motor  tespit  muayenesi yapılmalıdır. TÜVTÜRK istasyonundan alınan tespit formu ile aracın bağlı  bulunduğu trafik tescil büro amirliğinden araç motor numarası alınmalıdır. Bu işlemi takiben  ilgili trafik tescil bürosuna motor numarası mühürletilmeli, TÜVTÜRK istasyonunda motor  numarası kontrol edilip tespit evrakları ile birlikte, aracın bağlı olduğu trafik tescil büro amirliğinden araç motor tadilat projesi ile aracın trafik ve tescil belgeleri değiştirilerek yeni motor numarası yazılı trafik tescil belgesi alınmalıdır.

Motor değişikliğinde gerekli olan evraklar şunlardır:

  • Aracın tescil belgesi
  • Yeni motorun faturası
  • Yeni motorun gümrük giriş belgeleri
  • Yeni motorun gümrük vergi tahsil alındısı
  • Motor işcilik faturası 

 

Aracın Motoru Değiştirilmiş Ancak Ruhsata İşlenmemiş ise Ne Olacak-Olabilir. ?

Bu durumda aracın motoru değiştiği için aracın motor numarasıda da değişmiş olacaktır. Dolayısıyla bu değişikliğin idari makamlara bildirilmesi ve ruhsata işlenmesi gerekmektedir.  Bu yapısal değişiklin adli veya idari makamlarca farkına varılması veya şikayet edilmesi halinde aracınız trafikten men edilir. Usulsüzlük giderilirse aracınız tekrar trafiğe çıkabilir.
Güncel mevzuata göre ”Araç üzerinde yapılan teknik değişikliği 1 ay içerisinde araç tescilini yapan kuruluşa bildirmemek” trafikten men sebebidir. 


Aracın Motoru Değiştirilmiş Ancak Ruhsata İşlenmemiş ve Bu Durumda Olan Bir Aracı Satın Almış İseniz Ne Olur ?

Böyle bir durumda hukuki niteliği itibariyle ayıplı bir aracı satın almış durumdasınız. Bu durumda ayıplı mal satılması sebebiyle seçimlik haklarınızı kullanabilirsiniz. Ancak bunun için ilgili durumu ispatı kolay bir vasıtayla (mümkünse ihtarname ile)  satıcıya bildirmeniz gerekmektedir.

İşin bir başka boyutu ise şudur. Aldığınız aracın motor numrasının tahrip edilmesi, yasal olmayan yollarla farklı bir numara yazılması vs. durumlarda ise resmi belgede sahtecilik suçu oluşur. Bu sebeple böyle burumla karşılaşılırsa durum derhal ilgili Cumhuriyet başsavcılığına bildirilmelidir. Aksi halde aracı bu şekilde kabul ettiğiniz varsayılarak suça iştirak etmiş ve  bu durumu kabul etmiş olursunuz. Yapılacak soruşturma neticesinde asliye ceza veya ağır ceza mahkemesinde yargılanabilirsiniz. Ayrıca bu suça konu araçta trafikten men edilir ve suş eşyası olarak değerlendirileceğinden müsadere edilerek incelenmek üzre emniyet kriminal laboratuvarına gönderilir.