0544 912 9294
yuksel.avukat@gmail.com

Trafik Kazaları

Yüksel & Birol Hukuk Bürosu, trafik kazaları sonucunda ortaya çıkan maddi ve manevi zararların tazmini amacıyla mağdurlar tarafından açılan tazminat davalarında adana trafik kazası avukatı olarak müvekkillerine hizmet vermektedir.

Yükel&Birol Hukuk Bürosu, her ne kadar Adana merkezli bir büro olsa da Türkiye’nin dört bir yanındaki müvekkillerine ulaşarak hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir.

Trafik kazaları sonucunda çok farklı maddi ve manevi tazminat türleri bulunmaktadır. Bunlardan ilk akla gelenleri ölümlü bir trafik kazası sonrasında vefat eden kişiden kazanın gerçekleştiği ana dek sürekli bir destek alan kişilerin kusurlu kişilere veya kusurlu olan aracın sigortacısına (sigorta şirketine) karşı açtığı destekten yoksun kalma tazminatını konu olan maddi tazminat talepli davadır. Destekten yoksun kalan kişiler trafik kazası sonucunda vefat edenin akrabaları olabileceği gibi bunun dışında akrabalık ilişkisi bulunmayan ancak kazanın oluştuğu güne kadar müteveffadan maddi fayda sağlayan kişiler de olabilir.

Trafik kazası sonucunda yakınını kaybedenler kusurlu olan kişilere karşı yaşamış oldukları üzüntü ve elem sebebiyle manevi tazminat davası açabilirler.

Trafik kazası sonucunda kişiler yaralanarak ne yazık ki kalıcı sakatlık durumu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu durumlarda kalıcı sakatlığa, maluliyete ilişkin olarak kusuru bulunan kişilere ya da kusurlu aracın sigorta şirketine maddi tazminat davası açılması mümkündür. Yine burada bu sakatlıktan kaynaklı olarak elem ve üzüntü yaşayan kişiler de manevi tazminat talep edebilecektirler.

Trafik kazası sonucunda yaralanma ya da ölümün gerçekleşmediği durumlarda da maddi tazminat talepleri konusu ortaya çıkmaktadır. Öyle ki kaza sonucunda araç hasar görmüş olacaktır. Bu hasarın tamir edilmesinin de bir maliyeti vardır. Karşı tarafın trafik sigortasının bulunmadığı ya da trafik sigortasının bulunupta hasar bedelinin teminat limitlerini aştığı durumlarda hasar bedeli davası açılması mümkündür.

Trafik kazası sonucunda hasar gören araçlar da bir değer düşüklüğü söz konusudur. Bu değer düşüklüğünü de araç değer kaybı davası içerisinde tahsil etmek mümkündür.

Yine trafik kazası sonucunda kişiler araçları onarım gördüğü süre zarfında araçlarından mahrum kalmaktadırlar. Bu mahrumiyetler sebebiyle kişiler araçlarından mahrum kaldıkları süreye karşılık olarak ikame araç bedelini bir maddi tazminat çeşidi olarak talep edebilirler. Ayrıca mahrum kalınan araç bir ticari işletmeye ilişkin ise ticari kazanç kaybı talebinde de bulunulabilmektedir.

Sonuç olarak Yüksel&Birol Hukuk Bürosu ile trafik kazası avukatı olarak müvekkillerine hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermekten onur duymaktadır.

Çalışma Alanlarımız
İletişim Bilgilerimiz

Bize Ulaşın

Telefon: 0544 912 92 94

Email: yuksel.avukat@gmail.com

Pazartesi-Cumartesi: 08:30-18:00

Avukata Sorun

    Call Now Button
    Open chat